Sobota, 15 Sierpnia 2020, imieniny: Marii, Napoleona złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Zgon: zabytkowa wieś
2009-08-03

Zgon: zabytkowa wieś

Wieś Zgon położona jest w powiecie mrągowskim. Głównym atutem miejscowości jest jej zabytkowy charakter. Większość znajdujących się tam budynków ma swoją ciekawą historię.

Fot. W.Borkowski

Zgon leży nad Jeziorem Mokrym, słynącym z urokliwych zachodów słońca. Jest to jezioro rynnowe, otoczone lasami Puszczy Piskiej, o największej głębi osiągającej 51m. Na jeziorze znajdują się 3 wyspy.
>>> Zobacz: Pelnik: jezioro Isąg

Wyspa naprzeciwko półwyspu Ławny Lasek oraz sam półwysep Uklanka znane są z osadnictwa dawnego ludu tych ziem Galindów. Na wschodnim brzegu Jeziora Mokrego chroniony jest dorodny drzewostan sosnowy w rezerwacie "Królewska Sosna". Tu zobaczyć można pomnikowe drzewa "Dąb nad Mukrem" im. Karola Małłka oraz martwą już "Sosnę Królewską" na wschodnim brzegu Jeziora Mokrego, 1km na północ od Zgonu.

Drogą wzdłuż wschodniego brzegu wędrować można przez rezerwat aż do "Plaży Krutyńskiej" i dalej do jazu łączącego Jezioro Mokre z Jeziorem Krutyńskim. Mokre można objechać także na rowerze, korzystając po drodze z kąpieli w jeziorze.
>>> Zobacz: Krutyń: Piękna rzeka
Ze Zgonu prowadzą malownicze dróżki do wsi Krutyń, gdzie znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Przyrodnicze Parku oraz miejscowość Krutyński Piecek, w której na uwagę zasługuje młyn wodny na rzece Krutyni z końca XIX wieku.
>>> Zobacz: Kora Jackowska: Woda jest moim żywiołem
W pobliżu wsi Krutyń zwiedzić można rezerwaty przyrody "Krutynia" na rzece Krutyni oraz "Zakręt", w pobliżu którego znajduje się znany pomnik przyrody "Zakochana Para". Na południowy zachód od Zgonu jest rezerwat "Czaplisko- Ławny Lasek".
Edyta Danilczuk

Pokaż Zgon: zabytkowa wieś na większej mapie

Dodaj komentarz

zgłoś nadużycie Trevon, Utworzony: 2016-05-25 15:01:00

Ya learn sohnmtieg new everyday. It's true I guess!

zgłoś nadużycie Kairii, Utworzony: 2016-05-25 02:46:05

With all these silly wessiteb, such a great page keeps my internet hope alive.

zgłoś nadużycie robert, Utworzony: 2009-08-04 11:30:08

Fajne klimaty tam są

zgłoś nadużycie jan, Utworzony: 2006-08-17 15:16:25

i przebiega bardzo ruchliwa i uciążliwa trasa dla pojazdów ciężarowych !

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 0 )      nie oceniany

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia