Czwartek, 29 Czerwca 2017, imieniny: Piotra, Pawła złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Sto mazurskich lat Waltera Późnego
2010-02-23

Sto mazurskich lat Waltera Późnego

Przez ostatnie sto lat na Mazurach zmieniło się wszystko. Aż trudno sobie wyobrazić, że pierwsza i druga wojna, plebiscyt, Hitler i komuna, może obejmować życie jednego człowieka. Kończący w poniedziałek sto lat, Walter Późny przeżył to wszystko.

Fot. Zbigniew Woźniak

Walter Późny został we wtorek Honorowym Obywatelem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urodzony 22 stycznia 1910 roku w Dębowcu koło Jedwabna (powiat Szczytno) Walter Późny jest synem działacza mazurskiego Bogumiła Późnego. W 1920 roku jego ojciec działał na rzecz Polski podczas plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.

— Sam byłem wówczas małym szurkiem, ale dobrze pamiętam, jak nauczyciel wręczył mi w szkole blankiet, bym dał ojcu do podpisania. Ten podarł go i wrzucił do pieca — tak w 2000 roku, w rocznicę plebiscytu, wspominał w rozmowie z "Gazetą", Walter Późny.

— W naszej wsi mieszkało około 280 osób. Z wyjątkiem nauczyciela i właściciela karczmy byli to Polacy. Podczas spisu 1910 roku zapisano: Mazurzy — na co dzień mówiło się wyłącznie po polsku. Jednakże wyniki plebiscytu były takie, że 75 procent mieszkańców opowiedziało się za Prusami Wschodnimi. Zwracam uwagę, Prusami Wschodni, nie Niemcami. Pamiętajmy, że wojna dopiero co się skończyła i ludzie mieli dość Niemiec, ale obawiali się też Polski. Propaganda przedstawiała ją w tak ohydnych kolorach, że nic tylko bieda, nędza i ciemnota — mówił Walter Późny.

Polacken raus!
Walter Późny wraz z bratem, został przez rodziców wysłany do szkoły do Polski. Działdowo było wtedy jedynym mazurskim powiatem w granicach Rzeczpospolitej. Późny skończył nie tylko seminarium nauczycielskie, ale i studia dziennikarskie w Warszawie.

— Wiosną 1939 roku byłem ostatni raz w domu. Z żoną i bratem, który wtedy był w mundurze Wehrmachtu, wyjeżdżając, pedałowaliśmy przez Szuć. Rozmawialiśmy po polsku. Pamiętam, że wybiegł do nas miejscowy nauczyciel. "Tu się rozmawia po niemiecku. Polacken raus! " — krzyczał do nas — wspominał w innej rozmowie Walter Późny.

We wrześniu 1939 roku walczył w polskim mundurze. W czasie wojny ukrywał się w okolicach Warszawy. Gestapo zidentyfikowało go jako działacza Związku Polaków w Okręgu Mazurskim, co kosztowało go kilka miesięcy na Pawiaku. Dzięki staraniom konspiracji i pieniądzom teścia, został stamtąd wyciągnięty, używając do końca wojny nazwiska Władysław Woźniak.

Zaangażowany był w podziemny ruch wydawniczy. Działał w tajnym Związku Mazurów, który jeszcze w 1944 roku wystosował słynny memoriał w sprawie Mazurów do Krajowej Rady Narodowej.
W marcu 1945 roku Walter Późny znalazł się w grupie 31 osób, które z Jakubem Prawinem na czele przyjechały do Olsztyna z zadaniem stworzenia polskiej administracji.

Nie ma Dębowca
Późny początkowo miał się zająć wznowieniem "Gazety Olsztyńskiej", trafił jednak do Szczytna jako starosta. Stamtąd miał blisko do rodzinnego Dębowca. To co zobaczył na miejscu, było straszne.

— Ze wsi, z tych którzy nie uciekali, ocalało tylko dwoje ludzi i oni mi opowiedzieli o wszystkim. Kiedy front ruszył, Rosjanie przedarli się przez Narew i lasy w kierunku północno-zachodnim. W Dębowcu musiał wylądować cały pułk. Nie zostawili ani jednego zabudowania. Bydło, świnie, drób, wszystko poszło pod nóż. Gotowano, smażono, a jednocześnie palono. Ojciec zginął od serii, wysłany po coś do sąsiedniego gospodarstwa. Belki z palących się zabudowań spadły na leżącego, więc ciało spaliło się całkowicie. Z matki też niewiele zostało, wepchnęli ją do piwnicy i wrzucili tam wiązkę granatów — opowiadał Walter Późny, w 1945 roku starosta, urzędowy przedstawiciel Polski, której nie doczekali nie tylko jego rodzice, ale wielu innych Mazurów.

W pysk i do karceru
Walter Późny był starostą do 1949 roku. Skreślił go ówczesny wojewoda, Mieczysław Moczar, uznając, że "władza ludowa nie może tolerować reichsdeustcha. Kiedy po 1956 roku Późny został posłem wypowiedział to "towarzyszowi Mietkowi".

Wtedy jednak, w grudniu 1950 roku po Późnego przyszło UB. W akcji przeciwko działaczom mazurskim komunistyczna bezpieka aresztowała wtedy prawie dwustu działaczy.

— Przewieźli mnie w kajdankach do Olsztyna. Przesłuchiwano mnie tylko nocą. Pewnego pięknego dnia wyciągnęli mnie z celi, mówiąc że jadę do prokuratora — wspominał po latach Walter Późny. — Podłożono mi tam do podpisania oświadczenie, że jeśli się zgodzę na natychmiastowy wyjazd na Zachód, to umorzą wszelkie dochodzenie. "Co to to nie" — powiedziałem. Od szefa oddziału dochodzeniowego, nazywał się chyba Huszcza, dowiedziałem się wtedy, że jestem oskarżony o szpiegostwo, fałszywą propagandę, próbę oderwania siłą części terytorium. Powiedziałem, że o to samo oskarżało mnie kiedyś gestapo. Dostałem w pysk i na dwa tygodnie trafiłem do karceru.

Walterowi Późnemu UB ostatecznie nie postawiło żadnych zarzutów i po ośmiu miesiącach wypuściło z aresztu. Pracował potem jako dyrektor szkół w Szczytnie, w latach 1957-65 był posłem na Sejm, w latach 1964-72, do przejścia na emeryturę, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie.

Kawka i ciastko dla stulatka
Walter Późny od wielu lat mieszka przy ulicy Warmińskiej w Olsztynie. Działa nadal jak w zegarku, może to jest sekret długowieczności najstarszego Mazura.

— Dziadek ma na wszystko określone godziny. Wstaje raniutko, zjada śniadanie, czyta prasę, ogląda telewizję — właściwie wszystkie programy informacyjne. Oczywiście dłużej teraz odpoczywa, posiedzi w swoim fotelu, położy się i pośpi. Między jedenastą a dwunastą — jak pamiętam, zawsze tak było — obowiązkowo kawka i ciastko. Papieros już rzadko, ale koniaczek, owszem. Kiedy został Honorowym Obywatelem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, był tak zadowolony, że po wyjściu gości, powiedział: Może napilibyśmy się jeszcze jednego — mówi Iwona Szwedo, wnuczka dostojnego jubilata

O tych gościach też warto coś powiedzieć. Wraz z marszałkiem województwa, honorowy tytuł (jako pierwszy otrzymał go arcybiskup senior Edmund Piszcz) przynieśli Walterowi Późnemu wicemarszałek Urszula Pasławska, prawnuczka Bogumiła Labusza, współzałożyciela Mazurskiej Partii Ludowej i Wiktor Marek Leyk, syn Emila, najbliższego przyjaciela Późnego, jeszcze z czasów szczycieńskich.

— Walter Późny zna mnie od dziecka, zawsze oczywiście mówił mi po imieniu. Ale chyba w jego 96. urodziny, po koniaczku powiedział: Nadeszła pora, żebyś i ty mówił mi po imieniu. Nadeszła pora, byłem zaszczycony — śmieje się Wiktor Marek Leyk.

Stanisław Brzozowski
s.brzozowski@gazetaolsztynska.pl

>>> Zobacz inne teksty poświęcone Warmiakom i Mazurom

 
Galeria zdjęć (4): Walter Późny
fot. Zbigniew Woźniak
Walter PóźnyWalter PóźnyWalter PóźnyWalter Późny

Dodaj komentarz

zgłoś nadużycie Mattie, Utworzony: 2016-05-25 02:45:31

Cool! That's a clever way of lokiong at it!

zgłoś nadużycie clibin009, Utworzony: 2016-02-25 09:27:45

It ugg was from ray ban this oakley vault bridge, louboutin pas cher a canada goose narrow kate spade handbags span louboutin outlet of louis vuitton stone, louboutin that nike air force Bonne, oakley sunglasses the true religion outlet following oakley vault morning, ugg gazed hollister clothing store on ugg pas cher the nike roshe scene, burberry outlet online her wedding dresses hand moncler jackets raised ugg boots to shade abercrombie her ghd straighteners eyes jordan future from the new jordans sun. north face outlet The sac burberry whole vans of michael kors handbags the michael kors Vicomte's oakley household, polo lacoste with the exception longchamp of oakley vault a deaf polo ralph lauren cook michael kors outlet and of canada goose outlet Solomon, moncler who could cheap oakley sunglasses be trusted, roshe run pas cher were pandora charms gone nike roshe run to air jordan 11 the hay-field; coach bags some michael kors handbags with longchamp delight, michael kors as cheap uggs welcoming abercrombie and fitch any ugg boots clearance change, lancel pas cher and baseball bats some with longchamp pas cher whispers abercrombie and ralph lauren surmises. iphone 6s case Thence michael kors outlet online their ralph lauren outlet shrill asics running shoes voices and nike free run laughter christian louboutin shoes were tiffany and co borne by doke gabbana outlet the ghd hair light rolex replica watches breeze to the girl's jordans ears.


Nothing tory burch outlet online had michael kors outlet online been juicy couture heard jordan retro of louis vuitton outlet online the louis vuitton outlet Countess's mulberry outlet train, uggs on sale and nike tn pas cher her north face jackets concealment longchamp pas cher during oakley vault the hours burberry factory outlet of danger cheap sunglasses had polo ralph lauren uk perplexed air jordan pas cher both hollister the coach outlet store online Vicomte www.michaelkors-outlet-store.us.com and air force his canada goose outlet advisers. His louis vuitton pride north face jackets would nike roshe run not permit ray ban sunglasses him michaelkors-outlet-store.us.com to nike shoes make hollister canada her links of london uk privy moncler to the air max coming cheap nike shoes visit, moncler or the michael kors canada precautions canada goose which it louis vuitton outlet rendered ugg boots needful. Yet ugg boots without polo ralph lauren outlet acknowledging louis vuitton bags his marc jacobs handbags inability to protect her, christian louboutin shoes it burberry was cheap oakley sunglasses not moncler outlet easy sac longchamp pas cher to louboutin confine canada goose uk her oakley sunglasses to one ugg boots room. gucci outlet For, herve leger with cheap jordans the ralph lauren uk elasticity longchamp handbags of michael kors bags youth, chaussures louboutin she oakley outlet had risen swarovski jewelry little ray ban sunglasses the true religion jeans worse longchamp for cheap ugg boots her adventures.


The iphone 6 plus case council nike air huarache sat louboutin shoes long, and uggs in the burberry sale end the christian louboutin better michael kors outlet online sale course seemed to be ralph lauren pas cher to lululemon outlet invite ipad air cases her louboutin uk to doudoune moncler the hay-field. phone cases As it michael kors outlet fell mont blanc out, ray ban outlet a nfl jerseys small matter ferragamo shoes gave iphone 6 plus cases a p90x3 natural nike outlet store turn jordan 3 to mulberry the michael kors proposal. polo ralph lauren Her riding-dress--and uggs on sale more michael kors outlet online sale of oakley sale her canada goose jackets dress canada goose jackets than lululemon that--was moncler sito ufficiale so vans shoes stained louis vuitton purses and p90x torn longchamp as christian louboutin to be nike blazer pas cher unwearable. michael kors And polo ralph lauren outlet Bonne nike air max 2015 could not oakley sunglasses cheap help ugg italia her, replica rolex for burberry handbags the child, hogan though ralph lauren outlet perfectly formed, nike air max and of hollister a ipad cases soft uggs prettiness, s6 cases was cast nike roshe run uk in nike free run uk a jordan xx9 smaller beats headphones mould. giuseppe zanotti Here, asics shoes then, timberland boots was louis vuitton a pandora jewelry Countess without gucci shoes so much sac guess as sac louis vuitton a stocking, cheap oakley sunglasses had coach outlet not Bonne longchamp bags thought longchamp handbags of lululemon outlet canada a hermes belt little lululemon canada waiting-girl longchamp uk of mont blanc pens about the air jordan same oakley store shape and size. jordans for sale This replica watches girl's vans pas cher holiday coach purses attire was oakley sunglasses cheap borrowed, thomas sabo and found soccer shoes to ugg uk be a gucci charming hollister pas cher fit--at north face least in replica watches the abercrombie and fitch eyes pandora uk of new balance outlet Roger. ray ban sunglasses For bottes ugg pas cher the barbour outlet lad, vans because the sac lancel Countess tn pas cher was reebok outlet shy, supra shoes had fake rolex become, michael kors outlet after a sort, ugg boots uk her louis vuitton outlet online protector.The nike roshe run pas cher child's kate spade timidity barbour jackets was at jordan shoes standing vans scarpe odds michael kors with nike air max her barbour jackets uk rank, marc jacobs and uggs on swarovski uk first descending mulberry uk in this bottes ugg dress she ghd had been converse on hollister the coach outlet store point michael kors outlet canada of tears, reebok shoes as ray ban infants replica watches uk cry oakley sunglasses wholesale when cheap nfl jerseys they air jordan retro think oakley themselves celine bags the objects air jordan of nike trainers ridicule. tory burch outlet A very swarovski crystal little and lunette ray ban pas cher she rolex watch had iphone 6s plus cases fled. chanel handbags But nike store a hermes birkin moment vanessa bruno later, abercrombie whether michael kors she louboutin read barbour uk something nike free run that was not louboutin shoes ridicule in north face pas cher the burberry lad's true religion eyes, as louis vuitton she mac cosmetics walked ray ban uk up replica watches and air max 2015 down timberland pas cher the terrace, babyliss pro or nike air max 2015 youth gucci belts stirred michaelkors-outlet-store in s6 case her coach outlet online and air max raised air max a guess pas cher childish rolex replica pleasure hollister in ugg the jordan 6 masquerade, she nike roshe preened insanity workout herself, jerseys blushing, uggs and presently hogan sito ufficiale she air jordans was longchamp outlet showing montre pas cher herself iphone 6s cases off. montre homme So that nike air max at louis vuitton uk the first michael kors outlet word hollister she nike free run pas cher fell uggs in gucci handbags with babyliss the notion valentino shoes of true religion outlet completing louis vuitton canada her air max make-believe by michael kors handbags spending the uggs outlet day nike air max pas cher in louis vuitton handbags the fake oakleys hay.Fortunately, coach factory Fulbert, sac vanessa bruno the michael kors outlet steward, longchamp pliage who michael kors outlet online attended nike tn her iphone 6 case like ugg soldes a air max dog, christian louboutin and north face jackets like a doke & gabbana dog michael kors handbags clearance glared ugg boots suspicion louboutin on jimmy choo all sac louis vuitton pas cher who lululemon outlet online approached longchamp bags her, discount oakley sunglasses raised true religion jeans no objection. ralph lauren And nike air max uk about michael kors canada three hours ugg pas cher before noon hollister uk the canada goose move was abercrombie made. ugg boots Bonne jordan 4 had cheap oakley gone with nike free Mademoiselle coach outlet as jordan 5 far barbour as this mcm handbags bridge, jimmy choo shoes where timberland she canada goose outlet now stood, canada goose and coach outlet store online thence nike air max uk had moncler sent nike factory outlet her forward links of london with nike free run Roger and gucci bags Fulbert oakley sunglasses cheap on moncler the plea that she wedding dress must retro jordans herself attend longchamp outlet online to michael kors outlet online household true religion outlet cares. burberry Nevertheless, as kate spade outlet the louis vuitton outlet three nike free pas cher receded red bottom shoes in lacoste pas cher the ugg boots clearance sun's eye, oakley pas cher she converse pas cher lingered awhile nike huarache looking thoughtfully scarpe hogan after moncler them.The dainty cheap oakley sunglasses creature, louis vuitton tripping air huarache in ray ban pas cher her queer longchamp bags travesty bottega veneta between pandora charms her foster-father jordan retro 11 and tiffany and co Roger's lululemon misshapen form, longchamp outlet showed barbour jackets like nike free uk a vanessa bruno pas cher fairy iphone cases between louboutin two juicy couture outlet gnomes. Bonne burberry outlet watched cheap ugg boots outlet and nike huaraches smiled, michael kors and moncler jackets presently ralph lauren the hogan outlet smile http://www.michaelkors-outlet-store.us.com/ became louis vuitton handbags a ralph lauren polo tear, new balance shoes for Roger's converse shoes sake. uggs outlet She rolex watches for sale had other the north face and jordan 12 more michael kors outlet online pressing cares, other longchamp outlet online and heavier burdens gucci outlet online this north face uk morning; canada goose outlet but her ugg soldes heart sunglasses outlet was christian louboutin outlet warm nike air max for sac louis vuitton him. louboutin outlet She replica handbags had uggs outlet been uggs on sale mother ralph lauren outlet as moncler outlet well ipad mini cases as instyler sister to him, michael kors outlet online and nike air max the karen millen reflection ugg that oakley sunglasses his mulberry bags deformity--once mulberry handbags she air max had nike roshe uk heard michael kors outlet online sale a ferragamo belts peasant new balance pas cher call christian louboutin him iphone 5s cases goblin--would air jordan shoes probably for lululemon outlet ever set uggs outlet him oakley sunglasses outlet apart north face outlet online and nike blazer deprive sac longchamp him moncler pas cher of north face the sac michael kors joys of sac hermes manhood touched louis vuitton her uggs canada with iphone 5 cases grief canada goose jackets as nike roshe she louis vuitton outlet stood.The louis vuitton outlet stores tear toms outlet was still on lunette oakley pas cher her nike sneakers lid ray ban when michael kors bags she michael kors pas cher heard kate spade outlet online a step nike air max behind longchamp her, polo outlet turned and nike factory saw hermes pas cher des jordan pas cher Ageaux--to burberry outlet her uggs des uggs Voeux. hermes He birkin bag read trouble louis vuitton in bottes ugg her true religion jeans clear, instyler ionic styler youthful polo ralph lauren outlet online face, michael kors purses fancied abercrombie she longchamp outlet online was bottes ugg pas cher in fear, michael kors outlet and michael kors paused to iphone case reassure prada outlet her. polo ralph lauren outlet "Why air max 2015 so wedding dresses uk sad, nike outlet mademoiselle," nike roshe run he 5c cases asked, coach handbags "when she"--with a christian louboutin outlet good-humoured burberry outlet online nod in ugg boots clearance the canada goose pas cher direction jordan 1 of uggs outlet the ray ban sunglasses outlet Countess--"who has true religion jeans so toms shoes much louis vuitton pas cher more the north face to fear, trips soccer jerseys along canada goose jackets gaily? louis vuitton She uggs outlet is thomas sabo uk another being rolex watches to-day."The swarovski words had hollister barely moncler left beats by dre his oakleysunglasses.us.com lips polo ralph lauren when a polo lacoste pas cher wolf-hound, longchamp outlet whose nike free approach tory burch they s5 cases had longchamp soldes not noticed, christian louboutin uk darted lancel upon barbour them, ugg outlet and, true religion outlet leaping air max up at 5s cases the p90x workout Lieutenant's face, nearly overthrew ugg australia him. jordan 11 Bonne converse recoiled, louboutin and doke gabbana with north face outlet a michael kors outlet online cry moncler jackets looked round for tiffany jewelry help. coach outlet Then nike air max she ugg perceived iphone 6s plus case that it oakley sunglasses was hermes bags with rolex watches joy, not with abercrombie and fitch uk rage, montre femme that ugg outlet the canada goose dog polo ralph lauren was vans outlet beside himself; for moncler outlet again michael kors and again, with chi flat iron sharp new balance shrill cheap gucci cries doudoune canada goose of coach outlet pleasure, it tiffany jewelry leapt celine handbags on ugg outlet the michael kors uk Lieutenant, hollister clothing striving wedding dresses to moncler uk lick air max pas cher his nike trainers uk hands, michael kors handbags his face, his michael kors outlet online sale hair. In jimmy choo outlet vain hermes handbags he ralph lauren outlet online bade michael kors outlet it prada handbags "Down! canada goose Down, dog!" nike free In vain coach factory outlet he struck michael kors outlet at abercrombie and fitch it. iphone 6 cases It polo ralph lauren pas cher set new balance its michael jordan shoes paws burberry pas cher against canada goose outlet his breast, oakley glasses and ghd hair straighteners though often north face outlet repulsed, prada shoes as iphone 5c cases often moncler with karen millen uk slobbering mouth and pandora jewelry hanging tongue ray ban sunglasses sought his moncler outlet face.

zgłoś nadużycie crf123, Utworzony: 2015-09-11 12:47:05

In [b]tommy hilfiger[/b] that case, [b]coach handbags[/b] you [b]adidas[/b] have landed [b]new balance outlet[/b] on [b]louis vuitton[/b] the [b]nike mercurial[/b] correct [b]michael kors[/b] app. [b]ugg boots[/b] Traveling brings a [b]nike[/b] sensation [b]hermes[/b] traverse [b]womens clothing[/b] senikr [b]mizuno running[/b] singles [b]oakley[/b] due [b]cheap oakley[/b] to [b]louis vuitton[/b] its [b]uggs[/b] feeling [b]softball bats[/b] of [b]calvin klein[/b] relaxation [b]oakley[/b] in [b]burberry handbags[/b] the [b]jordan[/b] stress of everyday [b]harrods[/b] lifestyle. Alll [b]michael kors[/b] hurdles [b]huarache[/b] have [b]north face outlet[/b] been removed [b]ray bans[/b] and [b]cheap nike shoes[/b] replaced with [b]michael kors[/b] smooth path. Somee [b]nike store[/b] of [b]asics[/b] them [b]nike air[/b] consider the [b]bebe dresses[/b] busy [b]ray ban sunglasses[/b] people registered in thee clubs and so [b]christian louboutin[/b] they [b]ray ban[/b] organize [b]hollister clothing store[/b] convenient [b]beats headphones[/b] time for [b]eyeglasses online[/b] them.Do aim [b]barbour jackets[/b] to [b]michael kors outlet online[/b] connect [b]jimmy choo[/b] with [b]gucci[/b] singles [b]ralph lauren[/b] you [b]nike roshe run[/b] could [b]prada outlet[/b] actually [b]longchamp[/b] meet [b]christian louboutin shoes[/b] face-to-face iin [b]chanel handbags[/b] persoln [b]longchamp handbags[/b] for a [b]ray ban outlet[/b] fkrst meeeting [b]michael kors handbags[/b] date. You [b]ugg australia[/b] can [b]air jordan shoes[/b] get [b]burberry outlet[/b] ihformation [b]michael kors handbags[/b] on [b]gucci shoes[/b] the [b]michael kors[/b] service and get [b]nike factory[/b] to [b]ugg boots clearance[/b] see [b]michael kors outlet[/b] exactly [b]tiffany[/b] how [b]nike roshe[/b] it [b]the north face[/b] works. [b]air max[/b] Always [b]cheap oakley sunglasses[/b] be [b]adidas schuhe[/b] safe [b]burberry outlet online[/b] and [b]giuseppe zanotti[/b] follow [b]michael kors[/b] your [b]air max 2015[/b] instincts one [b]basketball shoes[/b] dates. Great [b]kate spade outlet[/b] cook [b]pandora jewellery[/b] wants [b]prada[/b] to [b]nike[/b] add [b]hilfiger outlet[/b] some [b]michael kors outlet[/b] spice [b]ray ban[/b] to [b]michael kors[/b] your [b]gucci outlet[/b] life. People [b]coach outlet[/b] often [b]nike free run[/b] like [b]nike canada[/b] to [b]roshe run[/b] talk [b]new balance[/b] about [b]p90x workout[/b] food, something [b]air max[/b] many [b]jordan release dates[/b] find [b]ralph lauren outlet[/b] comfort [b]prada handbags[/b] in. If [b]hollister[/b] you [b]coach outlet[/b] want [b]louis vuitton outlet[/b] too [b]cheap jerseys[/b] find [b]polo ralph lauren outlet[/b] yourself lovge [b]coach purses outlet[/b] you [b]ray ban[/b] will need [b]polo ralph[/b] to [b]michael kors outlet online[/b] get [b]roshe run[/b] out [b]reebok[/b] and [b]ray ban sunglasses[/b] go do [b]louboutin[/b] some [b]nike huarache[/b] nice [b]chanel bags[/b] things forr [b]thomas sabo[/b] fun.

Go [b]uggs outlet[/b] watch [b]new balance[/b] a game [b]louis vuitton[/b] in Arizona Stadium. If [b]ralph lauren[/b] the [b]michael kors[/b] website you've [b]nike free[/b] signed [b]burberry[/b] into, [b]hollister[/b] has [b]ralph lauren outlet[/b] a [b]mont blanc pens[/b] headline [b]michael kors outlet online[/b] option, that is; [b]lululemon[/b] a [b]vans shoes[/b] ssingle line [b]supra shoes[/b] that [b]ray ban[/b] opens [b]insanity workout[/b] up [b]air max[/b] at [b]rolex watches[/b] the top of the [b]abercrombie and fitch[/b] profile [b]burberry outlet[/b] page, [b]air max[/b] then [b]converse shoes[/b] here's [b]air max[/b] your [b]coach outlet store[/b] chance [b]ugg boots[/b] to make [b]chanel[/b] it [b]tommy hilfiger outlet[/b] eye-catching. [b]polo outlet online[/b] A woman [b]toms shoes outlet[/b] who [b]beats by dre[/b] will [b]bcbg max azria[/b] support [b]ugg[/b] me, yet [b]abercrombie and fitch[/b] still tell me [b]north face[/b] if [b]michael kors outlet online sale[/b] I'm [b]barbour jacket outlet[/b] wrong [b]jordan shoes[/b] and [b]swarovski jewelry[/b] will [b]moncler outlet[/b] want me [b]swarovski[/b] too [b]new balance shoes[/b] do the [b]nike free 5.0[/b] same [b]louis vuitton[/b] for [b]michael kors[/b] her. It caan [b]cheap jerseys[/b] be [b]soccer shoes[/b] a [b]swarovski[/b] greeat [b]oakley sunglasses[/b] deal [b]swarovski[/b] of fun [b]true religion outlet[/b] to [b]prada handbags[/b] interact [b]christian louboutin outlet[/b] this [b]hilfiger[/b] way. [b]burberry[/b] There [b]omega watches[/b] are many free [b]lululemon outlet[/b] online dating [b]eyeglass frames[/b] services, [b]retro jordans[/b] that [b]oakley outlet[/b] singles [b]tiffany[/b] find themselves [b]rolex watches for sale[/b] drawn [b]tiffany and co[/b] to, [b]north face[/b] in order to meet great [b]coach outlet online[/b] men [b]tommy hilfiger[/b] and [b]hollister[/b] women. These singles [b]hollister[/b] have [b]coach outlet store online[/b] different attributes. [b]hollister clothing[/b] What [b]burberry outlet[/b] type [b]burberry outlet[/b] of person aare [b]the north face[/b] youu [b]oakley[/b] looking [b]ralph lauren[/b] for? [b]yoga pants[/b] I [b]timberland boots[/b] saw [b]mcm handbags[/b] many [b]relojes[/b] husbands [b]gucci handbags[/b] who [b]hermes birkin[/b] came to [b]replica handbags[/b] Manila [b]puma[/b] and [b]michael kors outlet online[/b] got [b]michael kors outlet[/b] marriied [b]vans[/b] with [b]flat iron[/b] a wife [b]celine handbags[/b] who was 25 [b]juicy couture outlet[/b] years [b]salvatore ferragamo[/b] younhger [b]hilfiger online shop[/b] than [b]abercrombie[/b] him. [b]tommy hilfiger[/b] Usually, those [b]air force[/b] marriages [b]kate spade[/b] are [b]handbags outlet[/b] not [b]ugg[/b] normal [b]michael kors[/b] that [b]jordan retro[/b] the wife [b]adidas[/b] iss [b]ugg[/b] too [b]air max[/b] young for the husband.

Another important [b]coach factory outlet[/b] online [b]toms shoes[/b] dating [b]hogan[/b] tip [b]converse[/b] is [b]pandora charms[/b] to hold back. It [b]juicy couture[/b] isn't [b]true religion jeans[/b] all [b]true religion[/b] nerves, [b]wedding dresses[/b] and butterflies, [b]the north face[/b] butt [b]longchamp outlet[/b] a little [b]moncler jackets[/b] calming when prepared to meet [b]michael kors uk[/b] someone [b]ugg australia[/b] a friend [b]abercrombie and fitch[/b] of [b]abercrombie and fitch kids[/b] yours [b]toms outlet[/b] already [b]chanel bags[/b] knows [b]uhren[/b] well. [b]woolrich clearance[/b] This site [b]hermes outlet[/b] claims [b]rolex watches[/b] too [b]designer handbags[/b] be at [b]the north face[/b] least equally [b]nike[/b] upgraded, [b]ralph lauren outlet online[/b] if [b]yoga pants[/b] not [b]longchamp[/b] moree than [b]pandora jewelry[/b] its [b]true religion outlet[/b] cojnterparts that [b]ferragamo shoes[/b] expect members [b]babyliss[/b] tto [b]cheap ray ban[/b] pay. [b]burberry outlet online[/b] If you had [b]toms outlet[/b] a [b]bcbg dresses[/b] choice, would [b]salomon[/b] you [b]louboutin[/b] still be [b]lululemon[/b] single? [b]ralph lauren[/b] Facebook [b]louis vuitton[/b] If [b]nike free run[/b] you [b]roshe runs[/b] don't [b]cheap shoes[/b] have [b]baseball bats[/b] an account... The [b]cheap jordans[/b] first [b]pandora[/b] thung [b]new balance[/b] most guys [b]vans[/b] will think [b]cheap oakley sunglasses[/b] when thy [b]nike[/b] strumble [b]tiffany jewelry[/b] upon [b]the north face[/b] a [b]oakley sunglasses cheap[/b] girl's profile [b]ralph lauren outlet online[/b] is: [b]coach factory outlet online[/b] "S?e's
?o [b]gucci shoes[/b] beautiful. [b]louis vuitton[/b] ?hether [b]watches[/b] у?u [b]instyler[/b] want [b]oakley sunglasses[/b] tο cоnsider [b]oakley[/b] this to [b]beats by dr dre[/b] bе "Dirty [b]louis vuitton outlet[/b] Old Men"
or jibe [b]prada shoes[/b] ɑbout [b]michael kors bags sale[/b] "Cougar [b]louis vuitton[/b] Dating," t??s iss t?е 21st [b]mac cosmetics[/b] century [b]nike roshe[/b] аnd [b]louis vuitton[/b] ɑ lot of [b]michael kors[/b] the [b]christian louboutin[/b] formеr
social [b]the north face[/b] taboos [b]uggs on sale[/b] аbout age differences ?n [b]replica watches[/b] ?erious [b]nike[/b] relationships [b]tory burch sale[/b] ?ave [b]nfl jerseys[/b] ɡone [b]iphone cases[/b] bby the [b]nike[/b] wayside.

They [b]ed hardy[/b] ?se? [b]michael kors[/b] too [b]adidas[/b] lose interest [b]tory burch[/b] in [b]thomas sabo[/b] me [b]louis vuitton[/b] extremely [b]adidas[/b] fa?t. ??t? [b]nike air max[/b] the [b]gucci shoes[/b] mɑny [b]beats by dre[/b] places [b]tory burch outlet[/b] thаt [b]bottega[/b] уou [b]gucci outlet[/b] сɑn meet [b]mcm bags[/b] ??t? t?is singles,
yo? ?аn [b]ferragamo[/b] almot f?nd [b]christian louboutin shoes[/b] one as fa?t [b]timberland shoes[/b] ɑs [b]hair straightener[/b] three [b]ray ban wayfarer[/b] dаys.
U?e [b]converse[/b] hhumour [b]levi's jeans[/b] аnd ɡive [b]adidas[/b] a [b]pandora charms[/b] definite [b]ray ban sunglasses outlet[/b] sense [b]christian louboutin outlet[/b] ɑbout youг?еlf.

You can go to the local wine [b]wedding dresses[/b] events tasting [b]cheap michael kors[/b] in [b]longchamp[/b] Arizona. Bef?re y?? be?in, [b]nike store[/b] makе
a [b]tory burch outlet[/b] rough [b]air jordans[/b] draft. [b]ralph lauren outlet online[/b] Ho?еver, [b]horloges[/b] since y?u'rе [b]cheap ugg boots[/b] single, [b]swarovski[/b] you [b]ralph lauren polo[/b] агe not exclusively [b]marc jacobs[/b] focused [b]kate spade[/b] ?n [b]abercrombie and fitch kids[/b] thе award winning [b]gucci[/b] musicians [b]ralph lauren polo[/b] fгom [b]tiffany[/b] thro?ghout Southern Californi featured [b]swarovski crystal[/b] оn stage.[b]pandora[/b]

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 5 )      znakomity :)

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia