Sobota, 15 Sierpnia 2020, imieniny: Marii, Napoleona złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Stańczyki: wiadukty
2009-05-14

Stańczyki: wiadukty

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na Mazurach. Wiaduktu należą do najwyższych w Polsce. Mają 180 metrów długości i do 36 wysokość.

Fot. Zbigniew Woźniak

Mosty powstały w latach 1907-1923 i wyglądem przypominają rzymskie akwedukty Pont du Gard. Stąd nazywa się je też "Akwedukty Puszczy Rominckiej".

Dojeżdżając do celu, kiedy obsadzona jarząbem szwedzkim wąska asfaltowa droga zaczyna schodzić stromizną w głęboką dolinę Błędzianki, po lewej stronie, w oddali, od ciemnozielonej ściany lasów Puszczy Rominckiej odcinają się poszarzałą bielą dwa niezwykłej urody olbrzymie żelbetonowe mosty.

Mimo swoich rozmiarów (250 m długości i ponad 36 m wysokości) konstrukcje cechuje niezwykła lekkość. To efekt pracy architektów włoskich, którzy nadali im formę i styl zdobień charakterystycznych rzymskim akweduktom. Nic zatem dziwnego, że nazywane są dziś "akweduktami północy".

Budowle były niegdyś częścią opasującej puszczę linii kolejowej; Gołdap- Żytkiejmy- Czistyje Prudy- Gusiew- Gołdap. Starszy most, północny zbudowano w latach 1912-1914. I tylko nim jeździły pociągi. Jego bliźniak powstał po I wojnie światowej (1923- 26). Jesienią 1944 roku, bezpośrednio przed wkroczeniem do Prus Wschodnich Armii Czerwonej, przejechał tędy ostatni pociąg. Po wojnie linia straciła na znaczeniu i ulegała stopniowej dewastacji.
Sława gigantów sprawiła, że ciągną w te strony turyści krajowi i zagraniczni.
>>> Zobacz: Morąg. Zamek z duchem dzieciobójczyni
W ich sąsiedztwie powstała baza sportów ekstremalnych. Niestety, z upływem czasu stan techniczny obiektów pogarsza się. Poddane niszczącym czynnikom zarówno przyrody jak i ludzkim, nieremontowane mogą wkrótce dokonać swego żywota.
Edward Stawecki

>>> Zobacz: Piękna Krutyń
>>> Zobacz: Rejs po Kanale Elbląskim

Niegdyś biegła tędy linia kolejowa z Gołdapi do Żytkiejm. W 1945 roku Sowieci, jak wiele innych w tym regionie, zwinęli tory i wywieźli.

Mosty znajdują się koło wsi Stańczyki w powiecie gołdapskim.

Pokaż Wiadukty w Stańczykach na większej mapie
mh

 
Galeria zdjęć (5): Mosty
fot. Zbigniew Woźniak
MostyMostyMostyMosty
Mosty

Dodaj komentarz

zgłoś nadużycie Williamchen, Utworzony: 2019-11-18 10:25:37

I found some interesting post in your blog ,its helpful to everyone.Thanks for sharing here. Here are a few hints to be noted while writing a PHD proposal. PHD theory is a work of art which is composed by the PhD challenger and nobody else. Best essay writing service is a best writing benefit for PHD and any higher investigations students.

zgłoś nadużycie Kliner, Utworzony: 2009-05-23 11:23:22

Puszcza Romincka, nie Romnicka

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 4 )      dobry

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia