Piątek, 22 Listopada 2019, imieniny: Marka, Cecylii złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Poplotkujmy o srokach
2010-03-17

Poplotkujmy o srokach

Korzystając z wolnego wieczoru postanowiłem złapać dwie sroki za ogon i napisać artykuł o ptakach, jednocześnie oglądając transmisję meczu piłki nożnej. Pomyślałem „dam radę. W końcu nie wypadłem sroce spod ogona”.

Fot. Krzysztof Pawlukojć

Tymczasem mijały minuty, a je nie dosyć, że nie wiedziałem co się dzieje na boisku, to i bez pomysłu gapiłem się w pusta kartkę, niczym sroka w gnat.

Nie ma chyba drugiego takiego ptaka, który byłby bohaterem tylu przysłów, powiedzeń i symboli, jak znana wszystkim, popularna sroka. Dziś sprawdzimy, co sprawia, że ten sympatyczny ptak tak skutecznie działa na wyobraźnię ludzi i czy zasłużenie dźwiga brzemię tych wszystkich nadawanych mu przez lata, nie zawsze pozytywnych, określeń i wizerunków.

Najbardziej niekorzystną i w pewnym sensie krzywdzącą cechą przypisywaną tym ptakom, jest skłonność do przywłaszczania sobie cudzego mienia. Oczywiście, jak w każdej plotce i tym razem znajdzie się jakieś ziarnko prawdy.

Sroki, jak wszystkie ptaki należące do rodziny krukowatych wyróżniają się wrodzonym sprytem i inteligencją. Ciekawość i chęć poznawania świata sprawiają, iż ptaki te, gdy zobaczą coś wyjątkowego, nieznanego dla nich, czy po prostu wyróżniającego się z otoczenia, rzeczywiście nie mogą się oprzeć i zabierają to często do swojego gniazda.

Jednak aby ogłosić sprawiedliwy wyrok sprawcy kradzieży należałoby przede wszystkim poznać motywy kierujące jego zachowaniem. Sroki nie przywłaszczają sobie przedmiotów z pobudek materialistycznych, a jedynie w celach… „naukowo – badawczych”, a to z pewnością są okoliczności łagodzące.

Łupem srok padają wprawdzie czasami kosztowne błyskotki, czy monety, ale dużo częściej są to bezwartościowe kawałki papierów, czy szmatek. Możemy więc jak najbardziej ich wybryki zakwalifikować do wykroczeń o niskiej szkodliwości społecznej.

Plotkuje się również o wokalnych możliwościach srok. Gdy słyszymy jakiegoś śpiewającego amatora, który w dodatku wydaje dosyć nieprzyjemne dla ucha dźwięki, wówczas często mówimy, że „skrzeczy jak sroka”. Jest to porównanie tylko częściowo adekwatne. Oczywiście sroki, jak wszystkie krukowate rzeczywiście najczęściej prezentuje dosyć zgrzytliwe, fałszywe odgłosy.

Jednak bywają momenty, szczególnie w okresie toków, kiedy sroki prezentują całkiem bogaty repertuar miękkich i przyjemnych dźwięków. Poza tym ptaki te posiadają niezwykłą umiejętność naśladowania różnych odgłosów. Wychowywane od małego w niewoli i uczone mowy ludzkiej potrafią bezbłędnie powtarzać wyrazy a nawet całe zdania. Zatem możliwości wokalne sroka ma duże, tylko leń nie zawsze z nich korzysta.
Krzysztof Pawlukojć

Dodaj komentarz

zgłoś nadużycie erer, Utworzony: 2019-10-09 03:20:57

g

apakah anda mau membuka usaha bersama royal kiraz jakarta royal kiraz kalimantan. dapatkan informasi yang bermanfaat soal royal kiraz jakarta
royal kiraz jakarta untuk mereka yang mau berjualan di area jakarta atau penjualan online area jakarta dan sekitarnya baca disini saja. dapatkan informasi yang bermanfaat soal royal kiraz jakarta
baca buku novel cinta remaja memang memangasyikkan apalagi buku novel berupa cinta-cinta manusia baca buku novel cinta remaja
bisnis google adsense bisa dijalankan dengan modal gratisan cara bisnis google adsense
membuat website bisnis online pemula tentunya memiliki cara tersendiri agar pemula bisa membuat website membuat website bisnis online pemula
kata puisi perpisahan kata puisi perpisahan
anda mencari orang yang menjual tembakau hijau jual tembakau hijau dan juga lihat tulisan ini. Anda perlu tahu, di sini mjual tembakau hijau baca disini
bagaimana sEharusnya menjalankan peluang usaha kecil peluang usaha kecil .

d

zgłoś nadużycie Jose, Utworzony: 2019-09-27 07:52:37

There are such a large number of kinds of articles accessible. I extremely get a kick out of the chance to read the one which you have partaken in this post. Each article has novel and particular characteristics to its write. We can see some same characters in all articles. Writers motivate opportunity to share imperative and convincing data by inquiring about and framing writing thought and altering work to the readers. You have completed an incredible work. I truly making the most of your posts. Refer best essay writing service to get any help in writing.

zgłoś nadużycie Steen, Utworzony: 2019-09-18 07:42:39

Helpful blog here

zgłoś nadużycie goalken, Utworzony: 2019-08-27 06:43:00

Your share is the great knowledge I have gathered, you are an important person I admire, thank you basketball legends

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 4.86 )      znakomity :)

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia