Sobota, 15 Sierpnia 2020, imieniny: Marii, Napoleona złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Kanał Mazurski: niszczejąca perełka
2009-08-06

Kanał Mazurski: niszczejąca perełka

Długi na 51,7 km. Różnica poziomu wód 111 metrów. Kanał Mazurski mógłby być jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Póki co niszczeje.

Fot. Paweł Sobczak

Kanał miał połączyć przez Łynę Wielkie Jeziora z Morzem Bałtyckim. Zaczyna się w Mamerkach, nad jeziorem Mamry. Wychodzi z zatoki Mamr. W początkowym odcinku biegnie w wysokim nasypie kilkanaście metrów ponad poziomem gruntu.
>>> Zobacz: Mamerki: bunkry dowództwa Wehrmahtu

Łączna długość kanału to ponad 51 km, w tym 22 km na terenie Polski (powiat węgorzewski). Różnica poziomów wód wynosi 111 metrów. Ma 10 niedokończonych śluz.

Budowę kanału rozpoczęto w roku 1911. Przerwano po wybuchu I Wojny Światowej i wznowiono po jej zakończeniu. Budowa nie została zakończona. Budowę ostatecznie przerwano w 1942r. Kanał był już wtedy wypełniony wodą. Po wojnie Kanał został ograbiony i zdewastowany przez Armię Czerwoną.
>>> Zobacz: Sołżenicyn: Prusy 1945
Nadal jednak istnieje, choć z roku na rok "ubywa go". Co jakiś czas pojawiają się pomysły dokończenia budowy.

>>> Zobacz: Mazurzy wracaja na Mazury
Przebieg kanału: Mamry - Leśniewo - jezior Rydzówka - Guja - Bajory Małe - Bajory Wielkie - Brzeźnica.

Pokaż Kanał Mazurski: Leśniewo na większej mapie


 
Galeria zdjęć (14): Kanał Mazurski
fot. Zbigniew Woźniak, Paweł Sobczak
Kanał MazurskiKanał MazurskiKanał MazurskiKanał Mazurski
Kanał MazurskiKanał MazurskiKanał MazurskiKanał Mazurski
Kanał MazurskiKanał MazurskiKanał MazurskiKanał Mazurski
Kanał MazurskiKanał Mazurski

Dodaj komentarz

zgłoś nadużycie Thanos, Utworzony: 2019-05-23 08:51:00

Must be web users have to connect the microsoft windows 10 help in case if you need some help ti using the latest windows version.

zgłoś nadużycie tajoj, Utworzony: 2009-08-21 21:02:04

oddal się za odrę i nysę folksdojczu tylko uważaj na turków zeby ci nie odcieli pewnego szczegółu anatomicznego   . A jak chcesz cóś kupować to rób to na pomorzu przednim bo tam cię Polaczki juz troszkę podkupili zwłaszcza koło Szczecina   . Chiałbyś żeby Polski nie było? a g**no w zęby i kijem po d**ie bys nie chciał? Nic nie poradzisz kolego i tak twoi "rodaken" będą Cię mieli za polskiego śmiecia, właśnie za folksdojcza jakbyś głosno nie szczekał boś 12 lat w Polsce mieszkał. I uważaj jak zachorujesz folksdojczu żebyś nie trafił na polskiego lekarza, bo swoich to już tam prawie nie macie   

zgłoś nadużycie HANS, Utworzony: 2009-08-14 21:52:03

do WIELICZKI i CIEMNOGRODU:tej pierwszej osbie dziekuje za przyznanie w bardzo malym stopniu racji,do dwunastego roku życia mieszkalem w polsce,tu wlasnie,na mazurach,piekne strony(coraz mniej),europa daje wam przeslanie-szanujcie to co macie,my tam nie mamy juz nic,ptakow,lasow,pieknych jezior,zabija powoli wszystko kosztowny postep,wszedzie beton-czy to jest dobre-stwierdzicie kiedys sami,ale pamietajcie ze o wasza przyrode unia nie walczy bez powodu,my tam dobrze wiemy ze wczesniej czy poznie to wszystko tu bedzie znowu nasze,sami jak pisalem nam to dobrowolnie sprzedacie,sprzedajecie.A co do ciebie CIEMNOGRÓD to walnij sie w ten pusty leb,żydzi was mordowali?Akto byli najwieksi kapo w obozach,dlaczego dzis polak omija polaka za granica granica-bo nie chce byc oszukany-za to tez winnisz żydow glupku,we wlasnym kraju pracujesz u polaka ktory na ogol nie placi za ciebie podatkow i dyma cie jak chce to tez żyd,godny pozalowania jestes czlowieczku a moze sam jestes zydem-chociaz nie,za glupi jestes a od zydow wiele sie byscie mogli nauczyc bo to do nich nalezy najwieksza finansjera swiata i piszesz tak chyba oslez zalu ze jestes nikim i tak pozostanie,wlasny kraj nie zapewni ci nawt emerytury.pozdrawiam WIELICZKE

zgłoś nadużycie Pit, Utworzony: 2009-08-14 00:13:20

Ja właśnie wróciłem z Mazur, zwiedzałem między innymi Kanał Mazurski z całą infrastrukturą. Niestety dochodzę do wniosku, że mimo całej mojej niechęci do Niemców (ze względu na agresję z '39) to trzeba przyznać, że większość najciekawszych miejsc na Mazurach zawdzięczamy właśnie Niemcom (pomijając oczywiście sam mazurski krajobraz). A co gorsza to całe to bogactwo niszczeje...
Aż dziw bierze, że polskie władze nie zdecydowały się na ukończenie budowy Kanału Mazurskiego i jego urządzeń hydrotechnicznych.
To byłby ewenement na skalę europejską lub nawet światową, gdyby tak dokończyć budowę wg oryginalnych projektów.
Niestety mam wrażenie że nic z tego nie będzie, bo osoby mogące podjąć stosowne decyzje nie dostrzegają tego skarbu

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 2.33 )      słaby

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia