Poniedziałek, 18 Stycznia 2021, imieniny: Piotra, Małgorzaty złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Durąg: cmentarze umierają w skupach złomu
2009-11-20

Durąg: cmentarze umierają w skupach złomu

Stare, przedwojenne cmentarze to często świadectwo ludzkiej niepamięci. Jest ich wiele w okolicy Ostródy. Jak ten w Durągu.


Cmentarz jest zabytkowy, istnieje od XIX wieku. Informuje o tym tabliczka Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. I to w zasadzie jedyne zainteresowanie konserwatora tym miejscem, bo innego nie widać.

Cmentarz na dwie części dzieli aleja. Stara, ewangelicka część z grobami, leży po jej lewej stronie. Natomiast po prawej znajduje się nowy cmentarz. Różnicę widać gołym okiem. Po lewej chaszcze, przez które trudno się przebić i gdzieniegdzie krzywo stojący metalowy krzyż, po prawej zadbane groby, przystrojone kwiatami i zniczami. 
Przebijając się przez krzaki odnajdywałam najstarsze groby.

Jeden z nich należał do małżeństwa - on urodzony w 1772 roku został tu pochowany w roku 1864. Ze starych grobów w tej części cmentarza zabrano już wszystko, co dało się sprzedać. Nie ma metalowych elementów nagrobków, zniknęły krzyże, które zapewne wylądowały gdzieś na skupie złomu.

Gdzieniegdzie stoi jeszcze jakiś stary, wykrzywiony krzyż. 
Piękna aleja prowadzi do starego grobowca z XIX wieku. Przez zakratowane okno widać rozpadające się, niszczejące trumny. Straszny widok. I cmentarz i grobowiec, to ślady naszej przeszłości. Zawsze boleję nad tym, gdy niszczeją zabytki, ale tu chodzi o coś więcej: o pamięć o tych, którzy żyli tu przed nami.

Joanna z Ostródy

>>> Zobacz: Cmentarz św. Jakuba odchodzi w niepamięć
>>> Zobacz: Cmentarz św. Józefa


Pokaż Durąg k. Ostródy na większej mapie

 
Galeria zdjęć (3): Durąg: ginący cmentarz
fot. JZ
Durąg: ginący cmentarzDurąg: ginący cmentarzDurąg: ginący cmentarz

Dodaj komentarz

zgłoś nadużycie amna seo, Utworzony: 2020-07-04 16:16:59

Professional moving companies of Bangalore also provide some specific services on their customers’ demand. They can provide you car carrier & transportation service,https://entertainmentbee.com/the-sinner-season-2/

zgłoś nadużycie AMNA, Utworzony: 2020-03-24 14:25:39

There are plenty of service apartments out there, and here are some reasons why they are great alternatives to hotels. Alternatives to Flixtor

zgłoś nadużycie AMNA, Utworzony: 2020-02-24 19:30:28

If so, then there is no need to worry anymore because in this article we will explain how to opt for a dissertation service that will guarantee your degree.techeglobal.com

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 3.67 )      dobry

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia