Czwartek, 21 Czerwca 2018, imieniny: Alicji, Alojzego złóż życzenia »
BRANŻE:  
WM.pl » Ekomazury » Chrystos Woskres
2009-04-18

Chrystos Woskres

Chrystos Woskres czyli Chrystus Zmartychwastał. Tak witają się w Wielkanoc mieszkający w naszym regionie grekokatolicy i prawosławni. W tym roku Wielkanoc świętują tydzień po rzymokatolikach.

Fot. orest

Wielkanoc to dla Ukraińców Wełykdeń, co można przetłumaczyć jako Wielki Dzień.
W przedzień są święcone pokarmy. W koszyczkach wyróżniają się pięknie zdobione pisanki (kraszanki), niestety coraz rzadziej malowane ręcznie oraz "pascha" specjalny chleb. Kiedyś był to wielki bochen, teraz z reguły jest to niewielka bułka.
>>> Zobacz: Cerkiew grecokatolicka w Olsztynie

Pokarmy święcone są w cerkwiach. Tam, gdzie ich nie ma, robi się to w prywatnych domach lub po prostu na świeżym powietrzu, jak w Miłkach koło Giżycka, skąd pochodzi filmik i zdjęcie. Pokarmy święci ksiądz Dymitr Harasim.
>>> Zobacz: Świeto Jordanu nad węgorzewskim kanałem
Jutrznie wielkanocne odbywaja się z reguły nocą lub wczesnym rankiem i trwają kilka godzin. Liturgię rozpoczyna wyjście wszystkich z cerkwi. Jest ona zamykana a wierni trzykrotnie ja obchodzą niosąc ze sobą "płaszczenycię" - ikonę symbolizującą Chrystusa schodzącego w otchłań, który wyrywa umarłych z czeluści zła.

Potem duchowny trzykrotnie stuka krzyżem w drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do środka.

W naszym województwie mieszka kilkadziesiąt tysięcy chrześcijan wschodnich. Największe ich skupiska znajdują się na północy województwa oraz w Olsztynie.
>>> Zobacz: Każdy chwalił Boga po swojemu
Mieszkający w naszym regionie grekokatolicy to potomkowie prawosławnych, którzy kiedyś zawarli unię z Rzymem. Większość z nich to Ukraińcy, którzy trafili tu w ramach przymusowej akcji przesiedleńczej "Wisła" w 1947 roku.

mhDodaj komentarz

zgłoś nadużycie do znicza, Utworzony: 2009-05-03 11:11:26

jesteś zakajany ukrainiec !!! i nikt ciebie nie przekona

zgłoś nadużycie znicz, Utworzony: 2009-05-03 06:58:11

do Piotra. Nikt ciebie o zdanie nie prosil.
Nie pchaj nosa w nie swoje sprawy. Tak na
uboczu, ja jako palant wykladam historie od
1974 roku. Zegnam.

zgłoś nadużycie piotr, Utworzony: 2009-05-02 16:42:12

Do Znicza : palant jesteś ,o historii nie masz zielonego pojęcia ,nie pisz więcej nie będę z tobą pisał szkoda słów.

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 4 )      dobry

Forum Ekologia

    zielona lekcja

    Przyroda Warmii i Mazur
    okiem Krzysztofa Pawlukojcia